index copernicus
+38 (03849) 2-70-64

Супрун М.О., Супрун Д.М., Марціновська І.П. - Професор О.М. Грабов та українська спеціальна педагогіка

05.09.2024

Відомості про авторів: СУПРУН Микола, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри спеціальної освіти Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського, Миколаїв, Україна. У колі наукових інтересів: спеціальна педагогіка, корекційна педагогіка, пенітенціарна педагогіка і психологія, корекційна та інклюзивна освіта.

СУПРУН Дар’я, доктор педагогічних. наук, професор, професор кафедри соціальної роботи та реабілітації Національного університету біоресурсів і природокористування, Київ, Україна. У колі наукових інтересів: психологія управління, професійний менеджмент, лідерологія, конфліктологія, професійна підготовка, сучасна методологія наукових знань.

МАРЦІНОВСЬКА Ірина, кандидат педагогічних наук, доцент, старший викладач кафедри спеціальної та інклюзивної освіти Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Кам’янецьПодільський, Україна. У колі наукових інтересів: навчання та виховання дітей з особливими освітніми потребами; вплив стресових  та травматичних чинників на особистість дітей з порушеннями психофізичного розвитку.

Відомості про наявність друкованих статей: 1. Супрун М.О., Синьов В. М., Бондар В. І., Гладуш В. А., Глоба О. П., Шевченко В. М. Українська спеціальна педагогіка в персоналіях: навч. посіб.; за загальною редакцією В.І. Бондаря, В.М. Синьова. Запоріжжя: Вид-во Хортицької національної академії, 2021. 428 с. 2. Супрун М.О., Шевченко В.М. Розвиток спеціальної освіти в незалежній Україні. Освіта осіб з особливими потребами: шляхи розбудови: Наук.-метод. зб. Ін-ту спец. педагогіки і психології ім. М. Ярмаченка НАПН України, 2019. № 14. С. 164-175. 3. Супрун Д.М., Cупрун М.О. Академік В.М. Синьов і сучасна психолого-педагогічна наука (до 80- річчя із дня народження). Освіта осіб з особливими потребами: шляхи розбудови. Київ: ТОВ «Наша друкарня». Випуск 15. 2020. C.283- 297.

У статті проведено історико-педагогічний аналіз життєвого шляху та науковопедагогічної спадщини першого в тодішньому Радянському Союзі доктора педагогічних наук з олігофренопедагогіки, професора Олексія Миколайовича Граборова. Аналізується період діяльності вченого до революції 1917 року. Розкривається його роль у створенні перших допоміжних закладів освіти та підготовки перших кадрів педагогів  дефектологів. Ці процеси розкриваються в контексті формування позитивної громадської думки стосовно навчання дітей із порушеннями інтелекту. Процеси соціально-політичного спрямування, викликані післяреволюційними подіями, дозволили створити державну мережу спеціальних шкіл для різних нозологій дітей із порушеннями психофізичного розвитку. У створенні державних спеціальних шкіл, започаткуванні підготовки кадрів учителів для спеціальних шкіл, формуванні наукової думки значна роль належала О.М. Граборову. Професор О.М. Граборов протягом багатьох років широко співпрацював з дефектологічною громадськістю України. Він постійно надавав науково-методичну допомогу співробітникам Науково-дослідного Інституту дефектології Міністерства освіти України, що був створений у Харкові, а згодом переведений до Києва. Свідченням цього є те, що свою оригінальну науково-методичну працю «Дефектологія» він друкує спершу в Україні й до того ж українською мовою. Професор мав тісні зв’язки з цілим рядом українських психолого-педагогічних видань. Зокрема, ним було надруковано ряд ґрунтовних статей в українському часописі «Шлях освіти». Він багато років співпрацював з дефекотологічним факультетом Київського педагогічного інституту імені О.М. Горького (нині факультет спеціальної та інклюзивної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова). У статті окреслено шляхи та перспективи використання наукової спадщини професора Олексія Миколайовича Граборова в сучасній спеціальній психолого-педагогічній науці та практиці. Термінологію у статті представлено в тогочасному усталеному вимірі.

Ключові слова: професор О.М. Граборов, вчений-дефектолог, педологія, спеціальна школа, допоміжні класи, спеціальна освіта, вища освіта.