index copernicus
+38 (03849) 2-70-64

Аксаміт Д., Гіринскі А. Освіта людей з глибокими розумовими вадами, в світлі чинного законодавства і практичних рішень в Польщі

03.04.2017

Відомості про автора: Діана Оксамит, доктор філософії в галузі педагогіки, професор Інституту спеціальної освіти, факультет освіти і реабілітації осіб з розумовими вадами, Академії Спеціальної Педагогіки ім. Марії Гжегожевської, м. Варшава.

Анджей Гіринскі, доктор педагогічних наук, професор Інституту спеціальної освіти, факультет освіти і реабілітації осіб з розумовими вадами, Академії Спеціальної Педагогіки ім. Марії Гжегожевської, м. Варшава.

Важкі порушення інтелекту  впливають на усі сторони розвитку діяльності особистості. Проте це не означає, що такі  складні порушення мають бути поза увагою чи не розглядатись взагалі. Люди що мають важкі розумові порушення  протягом багатьох років перебували у медичних закладах без освітнього супроводу. У цій статті ми зосередимо увагу на вагомих питаннях, що стосуються  освіти осіб з важкими розладами інтелекту та участі їх сім’ї, або залучення їх до польської системи освіти - здійснення обов'язкового освіти шляхом участі в реабілітації та освітньої діяльності. Звертаємо увагу на правові та освітні  питання, які потребують вирішення. Розглянуто концепцію інтелектуальної інвалідності з точки зору можливості людей з глибокими розумовими вадами та їх потреби з перших років життя. У статті представлено модель реабілітації та освітньої діяльності, що діє в Польщі протягом кількох років. У статті представлений образ позитивних змін, відібраної нами групи дітей і молодих людей протягом декількох років.  Зауважили  на проблемних питаннях, які як і раніше вимагають удосконалення, щоб адаптуватися до вимог сучасності та постійно змінюються. Спробували відповісти на питання, чи є зміни, які видно в різних секторах: правові, соціальні, освітні, відображені в індивідуальних біографій людей з глибокими розумовими вадами та в житті їх сімей.

Ключові слова: людина, корекційні класи освіти, глибока інтелектуальна недостатність, реабілітація, терапія.

Статистика кількість переглядів747 кількість завантажень358