корекційної освіти
(педагогічні науки)
Єфименко М.М. - Педагогічний стрінгінг як інноваційний напрям корекції кистьового предметного праксису в дітей із особливими освітніми потребами
Відомості про автора: ЄФИМЕНКО Микола, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри прикладної психології та логопедії Бердянського державного педагогічного університету, Запоріжжя, Україна. У колі наукових інтересів: проблематика розвитку та корекції всіх видів праксису в дітей із особливими освітніми потребами засобами адаптивного фізичного виховання та логопедії.
Відомості про наявність друкованих статей автора на дану тематику: 1) Єфименко М.М. Корекція кистьових функцій у дітей з
порушеннями психофізичного розвитку. Актуальні питання корекційної освіти (педагогічні науки): зб. наук. праць. Вип. 7, у 2 т.
2016. Т.1, 122-133. 2) Єфименко М.М., Мога М.Д. Методика (2023) «Ступалки-ЛОГОС» для поліпшення та корекції моторно-психомовленнєвого розвитку дітей з особливими освітніми потребами («Ступалки-ЛОГОС»): свідоцтво на реєстрацію авторського права на твір №119376 від 29.05.2023 р.
У статті представлено інноваційний напрям розвитку та корекції кистьового (пальцевого, зорово-моторного) предметного праксису у дітей раннього, дошкільного та молодшого шкільного віку з особливими освітніми потребами. Суть методики педагогічного стрінгінгу полягає у використанні можливостей різних коректних для дітей видів мотузок, шнурів, тасьми, джгутів та спеціальних вправ із ними для корекції існуючих порушень кистьових функцій. Педагогічний стрінгінг дозволяє успішно коригувати основні види кистьового праксису: силового, координаційного та швидкісного. Зокрема, це стосується таких типових порушень: підвищений м’язовий тонус, тугорухливість у суглобах кисті та передпліччя; зниження сили кисті та рук, порушення координації кистьових рухів; гіпотонія м’язів, гіперрухливість в суглобах, слабкість предметно-практичних кистьових проявів, загальна слабкість плечового поясу та рук тощо. Констатувальний педагогічний експеримент за участю 24 дітей дошкільного віку із ООП попередньо показав позитивні зрушення в показниках їхнього ручного предметного праксису завдяки застосуванню методики педагогічного стрінгінгу.
Ключові слова: педагогічний стрінгінг, інноваційна методика, корекція, кистьовий предметний праксис, діти з ООП.