корекційної освіти
(педагогічні науки)
Саранча І.Г., Толпаєва О.О. - Розвиток фізичної та емоційної сфери дітей дошкільного віку з психофізичними порушеннями розвитку засобами арт-терапії у поєднанні з реабілітаційної системою «Нірвана»
Sarancha I.G., Тоlpajeva О.О. Development of physical and emotional sphere of preschool children with mental and physical disabilities by means of art therapy in combination with rehabilitation system "Nirvana"/ I.G. Sarancha, О.О. Тоlpajeva// Actual problems of the correctional education : Ministry of Education and Science of Ukraine, National Pedagogical Drahomanov University, Kamyanets-Podilsky Ivan Ohyenko National University / edited by V.M. Synjov, O.V. Havrilov. – Edition VI. Issue 1.- Kamyanets-Podilsky: Medobory-2006, 2015.- P. 223-236
У статті розглядається роль засобів арт-терапії у поєднанні з реабілітаційної системою «Нірвана» для розвитку фізичної та емоційної сфери дітей дошкільного віку з психофізичними порушеннями. Перш за все зроблено змістовий аналіз впливу засобів арт-терапії на розвиток емоційної сфери дошкільників з психофізичними порушеннями розвитку. При цьому зазначається на тому, що техніки арт-терапії можливо використовувати у корекційній роботі щодо подолання внутрішніх та міжособистісних конфліктів, кризових станів, травм, екзистенціальних і вікових криз, втрат, після стресових ситуацій, невротичних розладів та багато інших станів і захворювань у дітей з психофізичними порушеннями розвитку. Автором звертається увага на те, що за останні роки в систему корекційно-розвивального процесу спеціальних загальноосвітніх та реабілітаційних закладів для дітей з особливостями психофізичного розвитку дедалі частіше інтегрується арт-терапія, де використовується, як самостійно, так і комплексно, у поєднанні з медикаментозними, соціально-педагогічними методами. Основним у статті є розкриття можливостей використання гнучких форм корекційної роботи, зокрема, арт-терапія у поєднанні з реабілітаційною системою «Нірвана», для розвитку емоційної сфери дошкільників з психофізичними порушеннями. Отже, на думку автора, за допомогою поєднання арт-терапії з реабілітаційною системою «Нірвана», яка включає підбір мотиваційних вправ з потужною і якісною аудіовізуальною стимуляцією і зворотнім зв’язком, можливо досягнути більш позитивного результату нейромоторної, когнітивної реабілітації та підвищити мотивацію до неї дітей з психофізичними порушеннями розвитку. Дана система, яка відрізняється широкою функціональністю та гнучкістю, дає можливість застосовувати її у якості реабілітаційного засобу у корекційно-виховній діяльності для вирішення проблем, що пов’язані з тією чи іншою патологією. Зокрема, реабілітації дітей із хворобою Паркінсона, виправлення геміплегічної ходи, покращення орієнтації дітей в просторі, терапії верхніх або нижніх кінцівок та утримання верхньої частини тіла, корекцію емоційно-вольової сфери дітей з порушеннями психофізичного розвитку.
Ключові слова: діти з порушеннями психофізичного розвитку, розвиток емоційної сфери, арт-терапія, реабілітаційна система «Нірвана», форми арт-терапії.