корекційної освіти
(педагогічні науки)
Лонтковський Ю.А. - Диференційоване нейрохірургічне лікування локальної спастичності нижніх кінцівок у хворих з органічними ураженнями центральної нервової системи
Відомості про автора: Лонтковський Юрій Анатолійович, лікар-нейрохірург Кам’янець-Подільської міської лікарні №1, м.Кам’янець- Подільський, Україна.
Пропонована розвідка описує диференційоване нейрохірургічне лікування локальної спастичності нижніх кінцівок у хворих з органічними ураженнями центральної нервової системи. Кількість хворих з органічними ураженнями ЦНС збільшується, причиною цього є швидкий технічний прогрес та урбанізація. Питання покращення якості життя хворих з органічними ураженнями ЦНС у віддаленому періоді по актуальності виходять на перший план у неврології і нейрохірургії. Однією з основних причин низької якості життя цих хворих є патологічна м’язова спастичність. Спастичність визначають як руховий розлад, який є частиною синдрому ураження кортико-спінального тракту і характеризується швидкісно- залежним підвищенням м’язового тонусу та супроводжується підвищенням сухожилкових рефлексів у результаті гіперзбудливості рецепторів розтягу. Подібні хворі з труднощами пересуваються, догляд за ними ускладнюється. Спастичність у привідних м`язах стегна обтяжує догляд за хворим, унеможливлює формування кульшових суглобів хворих на ДЦП. Локальна спастичність у згиначах ступні і пальців обмежує функціональні можливості хворих, унеможливлює формування навичок стояння і ходи, призводить до формування патологічної пози, викривлення хребта, утворення м’язово-сухожилкових та суглобових контрактур. Із усіма хворими проводився тест із параневральною блокадою бупівакаїном нервів, які інервують спастичний м`яз. При відсутності незворотніх фіброзно-дегенеративних змін у м`язах та збереженні рухливості у суглобах, на час дії анестетика наступало суттєве покращення стану хворого, що супроводжувалось значним зниженням спастичності та збільшенням об`єму рухів в суглобах. У всіх хворих в ранньому післяопераційному періоді виявлено достовірне пониження м’язового тонусу та значне збільшення об’єму рухів в суглобах. Завдяки цьому зникли спастичні синдроми, що вже на цьому етапі дало можливість проводити ранню реабілітацію, починати формувати стато-моторні навички.
Ключові слова: центральна нервова система, локальна спастичність нижніх кінцівок, дитячий церебральний параліч.