корекційної освіти
(педагогічні науки)
Левицький В.Е. - До питання про причини, діагностику та подолання шкільної дезадаптації першокласників
У статті розглядаються причини виникнення, основні прояви, критерії виявлення, питання профілактики та корекції первинної шкільної дезадаптації.
Автор звертає увагу на трактовку сутності терміна «шкільна дезадаптація» з полінаукової позиції через призму поглядів педагогіки, психології, медицини та соціальної роботи. Шкільна дезадаптація, подається як утворення неадекватних або відсутність механізмів пристосування дитини до школи, які проявляються у вигляді порушень навчальної діяльності, поведінки, конфліктних стосунків, порушень особистісного розвитку. Аналіз демонструє, що в системі дефініцій поняття «шкільна дезадаптація» збірне і включає соціально-середовищні, психолого-педагогічні, медико-біологічні фактори як умови розвитку самого явища. Такий багатофакторний підхід демонструє, з якою долею ймовірності ті явища, які відносяться до шкільної дезадаптації, поєднуються з соціальними, педагогічними, психологічними та патологічними ознаками.
У статті описуються окремі напрямки та методичні рекомендації узгодженої взаємодії фахівців різних галузей з питань профілактики та корекції шкільної дезадаптації першокласників.
Ключові слова: педагогічна дезадаптація, профілактика, готовність дітей до школи, корекція, першокласники.