корекційної освіти
(педагогічні науки)
Левицький В.Е. - До питання про проведення рухливих ігор з учнями молодших класів з порушеним інтелектом
Відомості про автора: Левицький Вадим Едуардович – кандидат педагогічних наук, доцент Кам’янець-Подільського Національного університету імені Івана Огієнка (Україна).
Стаття висвітлює питання теоретико-практичного вивчення використання рухливих ігор у навчально-виховному та корекційно-розвивальному процесі у молодших класах спеціальної школи для дітей з порушеним інтелектом. Складові частини рухливої гри (зміст, форма та методичні особливості) дозволяють розглядати її в якості одного з важливих засобів фізичного виховання. Цей засіб, при педагогічно виправданому практичному використанні, стає ефективним методом фізичного виховання.
Ігровий метод передбачає не тільки конкретні рухливі ігри, а і застосування методичних особливостей гри у фізичних вправах на заняттях та у позакласній роботі. Сюжет, правила і рухові дії складають зміст що обумовлює її форму, організацію дій учасників, яка надає можливість широкого вибору способів досягнення ігрової цілі, задоволення самим процесом гри. Зміст і форма зумовлює методичні особливості: образність, самостійність дій у рамках правил, виконання рухів з мобілізацією рухових здібностей, природність рухів, виконання цілісних дій і окремих рухів, мінливість ситуації, ініціативність, присвоєння ролей, вибірковість способів дій для вирішення ігрових завдань.
Підкреслюється оздоровче, освітнє, виховне та корекційно-розвивальне значення рухливих ігор. Висвітлюються особливості методичного забезпечення, описується проекція недоліків інтелектуальної та рухової сфери на організацію, проведення, перебіг рухливих ігор з дітьми молодшого шкільного віку з порушеним інтелектом. Описується методика формування техніка та тактики гри. Висловлюються окремі рекомендації щодо більш широкого диференційованого використання та оптимізації методичної складової (тактики та техніки) проведення рухливих ігор з дітьми молодшого шкільного віку з порушеним інтелектом.
Ключові слова: рухлива гра, рухові дії, фізичне виховання, діти з порушеним інтелектом, методика, зміст, вправи.